Uppgifter om ministern

Raatikainen, Jussi

597

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.10.1898 Kivijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
32. Fagerholm
30.7.1948 - 17.3.1950 Minister i inrikesministeriet SDP 596
29.7.1948 - 17.3.1950 Minister i lantbruksministeriet SDP 597
Tillsammans 597

28.11.2021 9.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning