Uppgifter om ministern

Raatikainen, August

261

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 23.9.1874 Rautalampi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
18. Svinhufvud II
4.7.1930 - 21.3.1931 Lantbruksminister Maalaisliitto 261
Tillsammans 261

27.11.2021 23.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning