Uppgifter om ministern

Raatikainen, Kaisa

881

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 10.9.1928 Viitasaari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
1.12.1984 - 30.4.1987 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 881
Tillsammans 881

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Mäkinen, Hannu 63. Sorsa IV 13.9.1985 - 30.4.1987
Pänkäläinen, Erkki 63. Sorsa IV 1.12.1984 - 31.8.1985

26.5.2019 15.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning