Uppgifter om ministern

Ramsay, Carl Henrik Wolter

1015

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 31.3.1886 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Minister för utrikesärendena RKP 523
5.3.1943 - 8.8.1944 Minister i folkförsörjningsministeriet RKP 523
25. Rangell
3.7.1942 - 5.3.1943 Folkförsörjningsminister RKP 246
14.11.1941 - 5.3.1943 Minister i utrikesministeriet RKP 477
29.10.1941 - 3.7.1942 Minister i folkförsörjningsministeriet RKP 248
Tillsammans 1015

21.3.2019 4.15. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning