Uppgifter om ministern

Rangell, Johan Wilhelm

791

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.10.1894 Hauho

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Statsminister Edistyspuolue 791
Tillsammans 791

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Sukselainen, Vieno Johannes 25. Rangell 28.9.1941 - 5.3.1943
Puntila, Lauri 25. Rangell 16.1.1941 - 17.3.1943

7.12.2021 8.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning