Uppgifter om ministern

Rantala, Eero Yrjö Juhani

1047

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 5.10.1941 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
60. Sorsa II
2.3.1978 - 26.5.1979 Minister i inrikesministeriet SDP 451
15.5.1977 - 26.5.1979 Handels- och industriminister SDP 742
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Handels- och industriminister SDP 305
Tillsammans 1047

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Granskog, Christer 60. Sorsa II 17.5.1977 - 26.5.1979
Granskog, Christer 58. Miettunen II 8.12.1975 - 29.9.1976

24.3.2019 11.16. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning