Uppgifter om ministern

Rantala, Viljo Johannes

659

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.11.1892 Punkalaidun

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Finansminister SDP 659
Tillsammans 659

28.11.2021 10.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning