Uppgifter om ministern

Raunio, Eino Albin

865

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.1.1909 Sääksmäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Finansminister SDP 784
50. Paasio
1.1.1968 - 22.3.1968 Finansminister SDP 82
Tillsammans 865

28.11.2021 10.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning