Uppgifter om ministern

Rautavaara, Albin Ewald

641

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 21.12.1873 Ilmajoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
22. Cajander III
11.1.1938 - 13.10.1939 Justitieminister ammatti/virkamies 641
Tillsammans 641

24.3.2019 10.45. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning