Uppgifter om ministern

Reinikainen, Oskari Brynolf

303

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 1.12.1885 Parikkala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
22. Cajander III
2.9.1938 - 1.7.1939 Biträdande socialminister SDP 303
Tillsammans 303

27.5.2019 10.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning