Uppgifter om ministern

Reinikka, Tyko Henrik

1410

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.12.1887 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 523
20. Kivimäki
6.3.1936 - 7.10.1936 Biträdande finansminister Maalaisliitto 216
17. Kallio III
16.8.1929 - 4.7.1930 Finansminister Maalaisliitto 323
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Handels- och industriminister Maalaisliitto 348
Tillsammans 1410

27.11.2021 21.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning