Uppgifter om ministern

Rekola, Esko Johannes

2728

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.6.1919 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 31.12.1982 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 316
19.2.1982 - 31.12.1982 Minister i handels och industriministeriet ammatti/virkamies 316
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i handels och industriministeriet ammatti/virkamies 1001
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Minister i statsrådets kansli ammatti/virkamies 742
15.5.1977 - 26.5.1979 Minister i finansministeriet ammatti/virkamies 742
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Finansminister ammatti/virkamies 229
58. Miettunen II
9.4.1976 - 29.9.1976 Minister i finansministeriet ammatti/virkamies 174
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Finansminister ammatti/virkamies 270
Tillsammans 2728

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Sallila, Pekka 61. Koivisto II 1.2.1980 - 30.4.1980
Sallila, Pekka 61. Koivisto II 1.10.1979 - 31.12.1979
Skurnik, Samuli 60. Sorsa II 8.5.1978 - 28.2.1979
Rautiainen, Kauko 58. Miettunen II 7.9.1976 - 29.9.1976
Ropponen, Heikki Olavi 58. Miettunen II 9.4.1976 - 7.9.1976

9.12.2021 9.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning