Uppgifter om ministern

Riikonen, Lauri

198

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 31.12.1900 Pielisjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
33. Kekkonen
24.3.1950 - 31.3.1950 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 8
17.3.1950 - 30.9.1950 Minister i inrikesministeriet Maalaisliitto 198
Tillsammans 198

25.5.2019 21.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning