Uppgifter om ministern

Ritavuori, Heikki

526

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 23.3.1880 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
7. Vennola II
9.4.1921 - 14.2.1922 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Edistyspuolue 312
5. Vennola
15.8.1919 - 15.3.1920 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Edistyspuolue 214
Tillsammans 526

28.11.2021 11.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning