Uppgifter om ministern

Rossi, Taru Reino Kai

118

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.11.1919 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 118
29.10.1971 - 23.2.1972 Minister i handels och industriministeriet ammatti/virkamies 118
Tillsammans 118

27.11.2021 23.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning