Uppgifter om ministern

Ryhtä, Niilo Mikael

1398

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.9.1906 Tammela

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
50. Paasio
27.5.1966 - 31.8.1967 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Keskusta 462
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Keskusta 623
47. Karjalainen
8.2.1963 - 18.12.1963 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 314
Tillsammans 1398

9.12.2021 9.33. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning