Uppgifter om ministern

Ryti, Risto Heikki

1236

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.2.1889 Huittinen

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
24. Ryti II
27.3.1940 - 19.12.1940 Statsminister Edistyspuolue 268
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Statsminister Edistyspuolue 118
9. Kallio
14.11.1922 - 18.1.1924 Finansminister Edistyspuolue 431
7. Vennola II
9.4.1921 - 2.6.1922 Finansminister Edistyspuolue 420
Tillsammans 1236

7.12.2021 8.14. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning