Uppgifter om ministern

Rytkönen, Arvo

171

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.11.1929 Virolahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
23.6.1975 - 30.11.1975 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 161
13.6.1975 - 30.11.1975 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 171
Tillsammans 171

27.11.2021 22.28. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning