Uppgifter om ministern

Saari, Eino Armas

441

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 7.10.1894 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 17.5.1957 Socialminister Suomen Kansanpuolue 441
Tillsammans 441

24.3.2019 10.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning