Uppgifter om ministern

Saarto, Veikko Olavi

1997

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 9.10.1934 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i jord och skogsbruksministeriet SKDL 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Trafikminister SKDL 1001
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Minister i jord och skogsbruksministeriet SKDL 742
15.5.1977 - 26.5.1979 Trafikminister SKDL 742
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 26.3.1971 Trafikminister SKDL 255
Tillsammans 1997

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Sarkanen, Esko 61. Koivisto II 1.11.1980 - 19.2.1982
Vesterinen, Matti 61. Koivisto II 26.7.1979 - 31.10.1980
Koskinen, Ilja 61. Koivisto II 26.5.1979 - 25.7.1979
Koskinen, Ilja 60. Sorsa II 15.5.1978 - 26.5.1979
Hyttinen, Jaakko Juhani 60. Sorsa II 15.5.1977 - 14.5.1978

20.3.2019 6.49. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning