Uppgifter om ministern

Sahlstein, Georg Karl Gunnar

303

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 3.1.1879 Kuopio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
11. Ingman II
2.6.1924 - 31.3.1925 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 303
Tillsammans 303

21.3.2019 4.9. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning