Uppgifter om ministern

Salmenoja, Johan Pietari

73

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 7.6.1893 Forssa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
22. Cajander III
20.9.1939 - 1.12.1939 Biträdande minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 73
Tillsammans 73

20.3.2019 7.30. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning