Uppgifter om ministern

Salo, Arvo Jaakko Henrik

127

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 2.5.1932 Merikarvia

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
31.12.1982 - 6.5.1983 Minister i undervisningsministeriet SDP 127
Tillsammans 127

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Manninen, Raimo 62. Sorsa III 10.1.1983 - 6.5.1983

27.5.2019 10.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning