Uppgifter om ministern

Uoti, Olli Johannes

89

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.2.1930 Kalvola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
41. Sukselainen
2.9.1957 - 29.11.1957 Minister i socialministeriet TPSL 89
Tillsammans 89

20.3.2019 6.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning