Uppgifter om ministern

Salo, Tuure Olavi Hermanni

292

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 7.2.1921 Rovaniemi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
60. Sorsa II
15.5.1977 - 2.3.1978 Justitieminister Liberaalinen kansanpuolue 292
15.5.1977 - 2.3.1978 Minister i inrikesministeriet Liberaalinen kansanpuolue 292
Tillsammans 292

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lallukka, Kyösti 60. Sorsa II 15.5.1977 - 2.3.1978

4.12.2021 19.6. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning