Uppgifter om ministern

Sario, Samuli

34

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.5.1874 Tottijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
2. Paasikivi
27.5.1918 - 29.6.1918 Senator utan portfölj Suomalainen puolue 34
Tillsammans 34

9.12.2021 8.44. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning