Uppgifter om ministern

Sarjala, Vihtori Wiljam

1374

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.12.1901 Laitila

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Finansminister Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 14.7.1961 Finansminister Maalaisliitto 914
41. Sukselainen
2.7.1957 - 29.11.1957 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 151
27.5.1957 - 2.7.1957 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 37
Tillsammans 1374

4.12.2021 17.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning