Uppgifter om ministern

Sarlin, Bruno Gustaf Willehad

282

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 8.11.1878 Viitasaari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
20. Kivimäki
31.12.1935 - 7.10.1936 Socialminister Edistyspuolue 282
Tillsammans 282

20.3.2019 7.44. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning