Uppgifter om ministern

Saukkonen, Jussi Jaakko

623

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 17.2.1905 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Undervisningsminister Kokoomus 623
Tillsammans 623

9.12.2021 9.56. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning