Uppgifter om ministern

Saukkonen, Veikko Antti Juhani

442

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.6.1937 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Försvarsminister Keskusta 442
Tillsammans 442

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ikäheimo, Risto 62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983

28.11.2021 10.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning