Uppgifter om ministern

Uusitalo, Eino Oskari

2125

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 1.12.1924 Soini

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Minister i statsrådets kansli Keskusta 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Keskusta 1001
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Keskusta 742
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Keskusta 229
53. Karjalainen II
28.5.1971 - 29.10.1971 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Keskusta 155
Tillsammans 2125

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Latva-Rasku, Esa 61. Koivisto II 1.10.1981 - 19.2.1982
Luhtala, Arto 61. Koivisto II 1.9.1981 - 30.9.1981
Hakulinen, Pentti 61. Koivisto II 15.8.1980 - 31.8.1981
Liinamaa, Tapio 61. Koivisto II 27.5.1979 - 14.8.1980
Liinamaa, Tapio 60. Sorsa II 15.2.1979 - 26.5.1979
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 60. Sorsa II 1.10.1978 - 14.2.1979
Nurminen, Markku 60. Sorsa II 15.5.1977 - 30.9.1978
Nurminen, Markku 59. Miettunen III 4.10.1976 - 15.5.1977

25.5.2019 20.17. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning