Uppgifter om ministern

Serlachius, Eric Johan

1097

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 17.5.1884 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
20. Kivimäki
27.2.1933 - 28.2.1936 Justitieminister RKP 1097
Tillsammans 1097

4.12.2021 19.10. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning