Uppgifter om ministern

Serlachius, Ralph Erik

170

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.1.1901 Mänttä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 170
Tillsammans 170

4.12.2021 19.1. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning