Uppgifter om ministern

Sillanpää, Miina

370

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.6.1866 Jokioinen

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
14. Tanner
13.12.1926 - 17.12.1927 Biträdande socialminister SDP 370
Tillsammans 370

9.12.2021 9.0. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning