Uppgifter om ministern

Simonen, Vieno

1939

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.12.1898 Peräseinäjoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Socialminister Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 14.7.1961 Socialminister Maalaisliitto 914
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Minister i lantbruksministeriet Maalaisliitto 451
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Minister i socialministeriet Maalaisliitto 169
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Minister i socialministeriet Maalaisliitto 132
Tillsammans 1939

9.12.2021 8.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning