Uppgifter om ministern

Simonen, Aarre Edvard

3057

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.11.1913 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Justitieminister TPSL 784
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Justitieminister TPSL 666
41. Sukselainen
2.9.1957 - 31.10.1957 Statsministerns ställföreträdare TPSL 60
2.9.1957 - 31.10.1957 Minister i statsrådets kansli TPSL 60
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Finansminister SDP 451
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 6.11.1954 Justitieminister SDP 18
20.10.1954 - 3.3.1956 Handels- och industriminister SDP 501
32. Fagerholm
24.3.1949 - 17.3.1950 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 359
29.7.1948 - 17.3.1950 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 597
Tillsammans 3057

27.11.2021 21.52. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning