Uppgifter om ministern

Skogström, Evert Wilhelm

301

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 10.9.1870 Vesilahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
10. Cajander II
18.1.1924 - 31.5.1924 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 135
8. Cajander
2.6.1922 - 14.11.1922 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 166
Tillsammans 301

27.5.2019 11.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning