Uppgifter om ministern

Valve, Väinö Lahja Rikhard

138

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.12.1895 Lappeenranta

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
29. Paasikivi II
1.12.1944 - 17.4.1945 Försvarsminister ammatti/virkamies 138
Tillsammans 138

9.12.2021 9.28. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning