Uppgifter om ministern

Solja, Niilo

349

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.6.1888 Hämeenkyrö

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
19. Sunila II
21.3.1931 - 3.3.1932 Biträdande inrikesminister Kokoomus 349
Tillsammans 349

27.11.2021 23.16. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning