Uppgifter om ministern

Sorkio, Kaarle Vihtori

623

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 11.11.1910 Alastaro

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Minister i socialministeriet ammatti/virkamies 623
Tillsammans 623

20.3.2019 7.15. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning