Uppgifter om ministern

Sorsa, Taisto Kalevi

4793

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 21.12.1930 Keuruu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 31.1.1989 Statsministerns ställföreträdare SDP 643
30.4.1987 - 31.1.1989 Utrikesminister SDP 643
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Statsminister SDP 1456
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Statsminister SDP 442
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Statsminister SDP 742
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Statsministerns ställföreträdare SDP 305
30.11.1975 - 29.9.1976 Minister för utrikesärendena SDP 305
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Statsminister SDP 1013
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Minister för utrikesärendena SDP 195
Tillsammans 4793

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kangas, Lauri Ylermi 64. Holkeri 1.1.1989 - 31.1.1989
Kantola, Tarja 64. Holkeri 1.5.1987 - 31.1.1989
Lipponen, Paavo Tapio 63. Sorsa IV 1.4.1987 - 30.4.1987
Kalliomäki, Antti Tapani 63. Sorsa IV 1.9.1986 - 30.4.1987
Meriläinen, Erkki 63. Sorsa IV 1.11.1985 - 31.3.1987
Kangas, Lauri Ylermi 63. Sorsa IV 1.3.1985 - 30.6.1985
Lintonen, Kirsti 63. Sorsa IV 1.12.1983 - 31.3.1987
Ollikainen, Reijo 63. Sorsa IV 1.10.1983 - 31.8.1986
Parmanne, Pertti Olavi 63. Sorsa IV 1.10.1983 - 31.10.1985
Kangas, Lauri Ylermi 63. Sorsa IV 1.6.1983 - 30.11.1983
Ollikainen, Reijo 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.9.1983
Tuomainen, Eero 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.9.1983
Väänänen, Pentti 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 31.5.1983
Ollikainen, Reijo 62. Sorsa III 1.3.1982 - 6.5.1983
Tuomainen, Eero 62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983
Väänänen, Pentti 62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983
Ojanen, Simo 60. Sorsa II 1.4.1979 - 26.5.1979
Ojanen, Simo 60. Sorsa II 20.11.1978 - 31.3.1979
Nevala, Seppo 60. Sorsa II 23.5.1977 - 5.11.1978
Hannula, Matti 60. Sorsa II 18.5.1977 - 31.3.1979
Viemerö, Rauno 58. Miettunen II 4.12.1975 - 29.9.1976
Paasio, Pertti Kullervo 56. Sorsa 1.1.1975 - 13.6.1975
Halonen, Tarja Kaarina 56. Sorsa 11.3.1974 - 13.6.1975
Grönberg, Tom 56. Sorsa 14.5.1973 - 31.12.1974
Laine, Jermu Tapani 56. Sorsa 4.9.1972 - 5.5.1973
Tapiola, Kari 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

7.12.2021 8.14. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning