Uppgifter om ministern

Stenbäck, Pär Olav Mikael

1442

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.8.1941 Porvoo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Utrikesminister RKP 442
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Undervisningsminister RKP 1001
Tillsammans 1442

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Johansson, Mårten 62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983
Johansson, Mårten 61. Koivisto II 1.9.1981 - 19.2.1982
Palmgren, Maj-Britt 61. Koivisto II 18.8.1980 - 31.8.1981
Rehula, Thomas 61. Koivisto II 31.5.1979 - 17.8.1980

27.5.2019 10.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning