Uppgifter om ministern

Stenroth, Otto Eliel

185

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 13.5.1861 Saarijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918 Chef för expeditionen för utrikesärendena Nuorsuomalaiset 185
Tillsammans 185

24.3.2019 10.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning