Uppgifter om ministern

Sukselainen, Vieno Johannes

2601

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.10.1906 Paimio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
45. Sukselainen II
19.5.1961 - 19.6.1961 Minister för utrikesärendena Maalaisliitto 32
13.1.1959 - 3.7.1961 Statsminister Maalaisliitto 903
41. Sukselainen
27.5.1957 - 29.11.1957 Statsminister Maalaisliitto 187
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Finansminister Maalaisliitto 169
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 132
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 659
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Finansminister Maalaisliitto 307
Tillsammans 2601

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 7.6.1945 Paasikivi, Juho Kusti
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Paasikivi, Juho Kusti
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Castrén, Urho Jonas
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Hackzell, Anders Verner
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Linkomies, Edwin Johan Hildegard
25. Rangell
28.9.1941 - 5.3.1943 Rangell, Johan Wilhelm

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Siikala, Kalervo 45. Sukselainen II 14.1.1959 - 14.7.1961
Silvola, Pekka 41. Sukselainen 16.9.1957 - 29.11.1957
Tuovinen, Matti 41. Sukselainen 27.5.1957 - 15.9.1957

7.12.2021 9.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning