Uppgifter om ministern

Furuhjelm, Elis Ragnar

129

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.10.1879 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
20. Kivimäki
14.12.1932 - 21.4.1933 Biträdande finansminister RKP 129
Tillsammans 129

27.11.2021 22.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning