Uppgifter om ministern

Sundqvist, Ulf Ludvig

1874

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 22.2.1945 Sipoo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 30.6.1981 Handels- och industriminister SDP 767
56. Sorsa
9.9.1974 - 13.6.1975 Undervisningsminister SDP 278
4.9.1972 - 31.5.1974 Undervisningsminister SDP 635
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Undervisningsminister SDP 195
Tillsammans 1874

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kykkänen, Paavo 61. Koivisto II 17.11.1980 - 30.6.1981
Eloranta, Jorma 61. Koivisto II 11.6.1979 - 16.11.1980
Westlund, Jorma 56. Sorsa 9.9.1974 - 13.6.1975
Westlund, Jorma 56. Sorsa 16.6.1973 - 31.5.1974
Mäenpää, Heikki 56. Sorsa 7.9.1972 - 15.6.1973
Mäenpää, Heikki 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

20.3.2019 6.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning