Uppgifter om ministern

Suonpää, Leo Evald

666

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.6.1911 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SKDL 666
Tillsammans 666

9.12.2021 9.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning