Uppgifter om ministern

Suontausta, Tauno Erland

597

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.2.1907 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
32. Fagerholm
29.7.1948 - 17.3.1950 Justitieminister SDP 597
Tillsammans 597

9.12.2021 9.35. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning