Uppgifter om ministern

Svinhufvud, Pehr Evind

412

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.12.1861 Sääksmäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
18. Svinhufvud II
4.7.1930 - 18.2.1931 Statsminister Kokoomus 230
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918 Ordförande för senaten Nuorsuomalaiset 182
Tillsammans 412

7.12.2021 7.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning