Uppgifter om ministern

Varjonen, Unto Uuno Mikael

232

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.8.1916 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
32. Fagerholm
19.8.1949 - 17.3.1950 Minister i finansministeriet SDP 211
29.7.1949 - 19.8.1949 Minister utan portfölj SDP 22
Tillsammans 232

27.11.2021 21.56. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning